מאמרים

הכלים של נעמי לחזרה לשגרה

הורים יקרים,
זהו... הכל נגמר, הארוחות, החגים, הלבטים, הטרפת....
הכל נכמס עכשיו לשגרה.
אספתי עבורכם מספר כלים שייקלו עליכם את הדרך

קריאה מהנה

קרא עוד

אסיפת הורים ראשונה

אני יושבת ונזכרת בשנה הראשונה שלי כגננת ומנהלת גן, בהתרגשות שאחזה בי לפני אסיפת ההורים הראשונה. כל כך רציתי להעביר לכל ההורים את ההרגשה שבחרו נכון. כל כך רציתי לגייס אותם להיות שותפים לעשייה המתוכננת שלי לשנה הקרובה. אז התיישבתי והתחלתי לכתוב, משתפת אתכם באהבה ב"אני מאמין" שלי לאסיפת הורים

קרא עוד

מתבגרים

כאמא למתבגרת, גם אני חוטאת מדי פעם בחיטוט בנייד... לא מגזימה ברמת פירוט שיחות או הקלטות אבל בהחלט פותחת מדי פעם גלריית תמונות וווטסאפים. אני מאמינה שעלינו, כהורים, להיות מעורבים בחיי ילדינו. מעורבים ולא מתערבים. לדעת לייצר שיח טוב סביב נושאים שמדאיגים אותנו ובעיקר להקשיב. חלק מההקשבה למתבגרים ולרחשי ליבם מתבצעת באמצעות הטכנולוגיה. כן. הגענו לשם.

קרא עוד

10 הדברות שלי להורים שבדרך

10 הדברות שלי להורים שבדרך

זוגות יקרים, אנחנו הופכים להיות הורים ברגע ההחלטה להרות. הרבה לפני שהתינוק מגיע לעולם, אנחנו מתחילים ל"קנן". מי במחשבות ומי בפועל. למענכם, אספתי כמה נקודות להתייחסות לפני הצטרפות יורש/ת העצר. זה הזמן להתחיל לשאול את עצמנו כמה שאלות ולהכין את עצמנו עד
כמה שאפשר לעתיד לבוא. מוכנים ?

קרא עוד

אמא אני רוצה כלב

בטוחה שרובכם כבר עמדתם מול הדרישה הזו. מול הפרצוף המתוק הזה של הילד שלכם שבסך הכל מבקש גור כלבים קטן. וגם אתם הייתם פעם ילדים, שביקשו גור כלבים קטן או אולי חתול, ואתם זוכרים היטב את ההורים שלכם שלא מוכנים אפילו לשמוע על זה ובזה תם הדיון, ואת עצמכם מבטיחים בלב - כשיהיה לי ילד, אני אתן לו לגדל מה שהוא רוצה. אפילו פיל

קרא עוד

חיפוש זהות מינית והסתרות

בשבוע החולף אני מקבלת יותר ויותר פניות מנשים שהחליטו באמצע הדרך שהן לא היו שם , בשלב החיפוש של הזהות המינית שלהן.... נשים שאחרי נישואין ולידות הבינו שהנשמה שלהן חפצה במשהו אחר. באישה.

ולכן, נשים יקרות , אני מקדישה את הפוסט הזה .לכן ולכם, גברים שקיבלתם אומץ לחיות את חייכם כפי שאתם. חיים מלאים של אהבה ומימוש עצמי. גם אם באמצע הדרך. שיתוף אישי, כן, ממני אליכן ואליכם.

קרא עוד

התמודדות עם מוות בגיל הגן

התמודדות עם מוות בגיל הגן

על הקשר בין מוות לדג זהב

השבוע דג הזהב של הבת שלי מת... ראיתי את זה לפניה כשהגעתי מהעבודה. 
האינסטינקט הראשוני שלי היה להחליף את הדג ז"ל בדג חדש ולהמשיך בחיים כתיקונם... מי באמת רוצה להתמודד עם מוות לא צפוי של בעל חיים, וצער של ילדה בת 11 ? אם בעשרה שקלים , לכל היותר, ו10 דקות – אפשר פשוט להימנע מזה...

קרא עוד

חינוך מיני בגיל הרך

חינוך מיני בגיל הרך

מה עושים שהילד תופס אתכם על חם... לא נעים בכלל
היי אהובה

זה ממש מביך כשילד תופס אותנו באמצע אקט... ולא משנה בן כמה הוא/היא. הרגישות שלך לשמוע מבין הדברים את הצורך של הבת שלך להבין מאוד נוגע ללב. הכנות שלך עוד יותר...

הביני, ילדים ככלל נוהגים להמציא לעצמם סיפורים על מנת למלא את חלל הידע שנפער. כשהם רואים משהו/שומעים משהו /מרגישים שמשהו קורה סביבם, הם צריכים למלא לעצמם את הידע איכשהו על מנת להירגע. כשאין שם הורה שרואה , שומע או מקשיב ונותן ומספק את המידע הנדרש (בשפה המקצועית זה נקרא תיווך), הילד עושה זאת בעצמו. מה הבעיה עם זה ? לילדים אין את האפשרות להרכיב את התמונה השלמה לכדי תמונה הגיונית כשרוב החלקים החשובים – אלה שלא הכירו מעולם – חסרים להם.

קרא עוד

שיימינג = החרם החדש

שיימינג = החרם החדש

גם עליי עשו חרם ועוד איזה..

אני בת 9, תחילת כיתה ה', בית ספר חדש בעיר חדשה.

בלונדינית , עם שיער חלק וארוך עד הישבן.

קרא עוד

גיל ההתבגרות/התפגרות ??? מאפיינים וטיפים להורים

גיל ההתבגרות/התפגרות ??? מאפיינים וטיפים להורים

יש לי חברה טובה ולה מתבגר בן 15. כאן המקום לציין כי מגיל 13 בערך, המורה שלו לא נותנת שיעורים. איזו מורה? כולן. ובשנה החולפת, המקום שהכי דחוף להיות בו זה הפארק השכונתי. כל ערב . הנייד של הבחור, שעלה כמה אלפי שקלים, גם הוא מסנן באורך פלא שיחות מאבא/אמא ומשתתק בפתאומיות כשהם מתקשרים. וכשהוא בבית, הוא עסוק בעיקר בלאכול/לישון/אחד המסכים. 

קרא עוד

10 דרכים לייצר שיתוף בבית

10 דרכים לייצר שיתוף בבית

איך היה בבית הספר היום? נשמע מוכר?
1. שתפו בעצמכם – "אני רוצה לספר לך על משהו שקרה לי היום בעבודה..." השיתוף שלכם יביא את ילדכם לשיתוף בעצמו.

2. הביאו לשיחה תוכן מעולם הגן/בית הספר ושבצו אותו בתוך שאלה– "היה היום קצת קריר, האם יצאתם לחצר?" , החורף כבר כאן ונורא קר, איזה שיר אתם שרים לחורף בגן ? השבוע היתה יום הולדת לחיים נחמן ביאליק – איך חגגתם בבית הספר?

קרא עוד

הדרכת שינה לתינוקות

הדרכת שינה לתינוקות

10 דברים שלא ידעתם על דרכים לגרום לתינוק שלכם לישון לילה שלם ברצף
1. טקס שינה קבוע, גם כשהוא עולל בן כמה חודשים. טקסים עוזרים לנו, בני האדם, לצלוח מעברים מפעילות אחת לפעילות אחרת. לדוגמא, המעבר בין זמן ערות לזמן שינה, או להיפך - מזמן שינה לזמן עירות. אנחנו, המבוגרים, זקוקים לכוס קפה שלנו, לעשר דקות נוספות במיטה, אולי אפילו לשירותים.... כמונו, גם הילדים. בגיל ינקות, זו האחריות שלנו לייצר טקס שינה קבוע : ארוחת ערב, מקלחת, השכבה במיטה,שיר ערס/סיפור, משפט קבוע שנאמר. טקס כזה, יעזור לילדים שלכם וייקל עליהם את המעבר מזמן עירות לזמן שינה.

קרא עוד

איך מבשרים לילדים על פרידה/גירושין

השבוע עסקתי לא מעט בגירושין. נפגשתי בהורים שרוצים את הטוב ביותר עבור ילדיהם וקצת התבלבלו בדרך...
לא נולדנו להיות הורים. לא התחתנו כדי להתגרש. ולא כולנו השכלנו לערוך חוזה המעגן איכשהו את קץ היחסים. מכאן, כשנולד תינוק, מזדעזע עולמנו. נדרשת הסתגלות ומיומנויות שאין לנו ולא היתה כל דרך לחשוב או לנחש את ההתמודדויות או הקשיים בדרך. דומה למצב בו אנו בוחרים להתגרש ואין לנו מושג איך כל זה יתנהל, איך לעשות את זה נכון ויעיל ועם כמה שפחות פצועים בשטח. 

קרא עוד


הרגלי שינה

הרגלי שינה

אם יש לכם בפייס חברים עם ילדים קטנים, בטוח נתקלתם בפוסט הבא :"שינה זה לחלשים" ותמונה עם עיניים עייפות אבל חיוך מרוח על הפנים. אז לא. שינה שזה לא לחלשים. שינה זה להורים עייפים. ממש עייפים. 

אז מאיזה גיל ניתן להרגיל ילדים לשינה רציפה ואיך עושים את זה ? כל זה במדריך המלא שלי לשינה טובה. ולא, אני לא מתקמצנת על המידע. מחלקת לכם אותו בחיני חינם. בכל שבוע פרק הדרכה אחד המתייחס לשינה טובה ורציפה. 

קרא עוד

שיחה משפחתית

שיחה שמטרתה לכנס את כל בני הבית לשיח משותף.

מה נידון בשיחה משפחתית ?

התנהגות מפריעה שאנחנו רוצים להפסיק, גיוס לשיתוף פעולה בפעולות יומיומיות בבית, גבול חדש, תכנון שבועי – פעילויות משפחתיות משותפות, תכנון חופשה, בגיל בוגר יותר – שיתוף שבועי של בני הבית בשבוע שחלף .

קרא עוד

עקרונות חשובים בתהליך הגמילה

הקשבה
אנחנו יכולים להיות שם ולשקף התבגרות, גדילה, כוחות, לשדר אמון בילד וביכולותיו, ועם כל אלה, יעמוד מולנו ילד שיסרב להתחיל בתהליך. הסיבות לסירוב הן רבות ומגוונות, ולצערי, מיותר יהיה לשאול את הילד את השאלה המעיקה בתבל :"למה?" הוא לא מסוגל לענות לכם. אני יכולה לספר לכם שהסיבות –רובן ככולן- טמונות באמונה של הילד בעצמו או במאבק כוח האופייני לגיל(שנה וחצי-שלוש שנים). יהיו הסיבות אשר יהיו, שום תהליך גמילה לא יצליח או יושלם אם לא יהיה שם ילד שמוכן להתגייס לתהליך. אם הילד מסרב, זרמו איתו .בתקופה הסמוכה לסירוב, עודדו אותו ושקפו לו יכולות שלו. אתגרו אותו במשימות שהוא יכול לבצע בבית, ואז הציעו לו שוב .

קרא עוד

מעבר משתיה בבקבוק לשתיה מכוס ואכילה עצמאית

המעבר הזה מומלץ מגיל 10 חודשים בערך, והוא מעבר לא פשוט עבור הורים. כהורים, נידרש במעבר הזה לשאול את עצמנו האם בעינינו הילד שלנו כבר יכול להיות ניזון באופן בלעדי מאוכל מוצק. כאן מתחילות "מחשבות אכילה" שלנו לגבי ילדינו, שבמידה וניתן להן מקום של כבוד והיגיון בריא, יאפשרו לילדינו לחיות חיים שלמים ללא מחשבות/הפרעות אכילה. ילד בעל התפתחות נורמטיבית – ללא עיכובים התפתחותיים על בסיס ביולוגי-אורגני כלשהם , יכול להיות ניזון מאוכל מוצק (טחון/מרוסק) לחלוטין מגיל 10 חודשים.

קרא עוד

גמילה  מחפץ מעבר

גמילה  מחפץ מעבר

תהליך הגמילה

תהליך הגמילה מתחלק לשני שלבים עיקריים, שלב הבירור ושלב היישום. גמילה קצרה ויעילה, תשלב את שניהם.

קרא עוד

גמילה מבקבוק/מאכילה בלילה

גמילה מבקבוק/מאכילה בלילה

גיל מומלץ : 7 חודשים. החל מהגיל הזה ילדים לא אמורים לאכול בשעות הלילה (12.00 בלילה ועד 06.00 בבוקר) . זו גם הזדמנות מצויינת ללמד אותם להירדם בעצמם. הם מסוגלים ויכולים בגיל הזה לעשות את ההפרדה מבחינה התפתחותית. התגובתיות שלנו כהורים היא שתהפוך צורך שהיה קיים בינקות להתנהגות מפריעה ותלותית בגיל הרך. טשטוש של גבולות מתחיל בגיל חצי שנה בערך. 

קרא עוד

גישות חינוכיות שונות בגמילה

חיברות מבחוץ וחיברות מפנים(מתוך מאמרה של דר' קלודי טל, חלקו של הגן בתהליך הגמילה)

תהליך הגמילה של ילד שהוריו ומחנכיו פועלים לפי גישת ה"חיברות מבחוץ" שונה מאוד מתהליך הגמילה המתבסס על רצונו של הילד לאמץ את נורמות החברה. בגישת גמילה המתבססת על "חיברות מבחוץ", המבוגר נוטל על עצמו את האחריות וכופה במידה כזו או אחרת את הגמילה על הילד. לפי שיטה זו, המבוגר מחליט בצורה פחות או יותר שרירותית מתי לגמול את הילד (בקיץ, כשנוח למסגרת החינוכית, יחד עם עוד ילדים, לפעמים הילד נדרש "להמתין" עם הגמילה עד שתורו יגיע).

קרא עוד

איך לגרום לילד שלי להשתתף במסיבת סיום

איך לגרום לילד שלי להשתתף במסיבת סיום

בשבועות הקרובים תחגגו מסיבות סיום במסגרות השונות, בחוגים, גנים ובתי ספר. אתם בטח כבר שומעים בבית כל מיני שירי סיום מרגשים או צופים בחזרות בסלון על הריקודים השונים. 

אני בטוחה שכולכם הייתם רוצים להיות שם ולראות את ילדכם לבוש במיטב מחלצותיו, מריח טוב ונרגש, משתתף, רוקד ושר. אממה, חלקכם יודעים שכנראה שגם הפעם זה לא יקרה. כנראה שיש מצב שהילד המתוק והאהוב שלכם שמשתתף בכל החזרות ושר ורוקד בסלון, גם הפעם ייצמד אליכם. 

מנסיוני העשיר כגננת, ומכובעי כמדריכת הורים, הרשו לי להעניק לכם מתנה שתעזור לאלה מכם שרוצים מעט יותר שיתוף פעולה.

קרא עוד

מריבות בין אחים

מריבות בין אחים - אז למה אחים רבים?

ריבים בין אחים הם עניין טבעי המאפיין את הילדות.  מקורם של הריבים בתחרות טבעית (ונורמאלית) על משאבים וההתמודדות על אותה טריטוריה: צעצועים, מקום ישיבה, תוכנית טלוויזיה, תשומת לב מההורים וכו'.. ולכן טבעי שיהיו חילוקיי דעות שיתבטאו גם בריבים.

המריבה, ההתגוששות והמאבק הם סוג של תקשורת ראשונית, המתפתחת עד אשר הילד רוכש כלים מתאימים אחרים לתקשורת בין אישית.

הגישה של ההורים משפיעה על היחסים בין האחים, ככאלה שיכולים להגביר את התחרותיות, הקנאה והכעס, או להפחית אותם.

כשהתערבות ההורים היא שיפוטית, הריבים הופכים להיות מטרתיים.

קרא עוד

כישורים חברתיים בגיל הגן

כישורים חברתיים בגיל הגן

איך ניתן לעזור לילד לילד לפתח מיומנויות חברתיות כבר בגיל הגן ?

אפתח ואומר, כי משחק חברתי הדדי מתחיל להתקיים לקראת גיל 3. בשנים הקודמות הילד שלנו שיחק ליד חברים, מול חברים אבל עדיין לא "עם" חבר. עד גיל 3, ילדים שבויים בעצמם וברצונותיהם. כשהם רואים ילד אוחז בצעצוע שהם רוצים, הם רואים רק את הצעצוע ולכן, לרוב יחטפו אותו מידו. הם עדיין לא מבינים את ההשלכות של המעשה, של "המחטף". מגיל 3 שנים, ילדים מתחילים לראות את האחר ולהיות מודעים לו.

קרא עוד

גיל שנתיים הנורא

גיל שנתיים הנורא

גם אצלכם בבית יש תחושה שאיבדתם "שליטה" ? שהתינוק המתוק והפרטי שלכם שעד עכשיו שיתף פעולה וזרם אתכם, הפך פתאום להיות סרבן, עקשן ומרדן ? מזל טוב ! הילד שלכם מתפתח, והתפתחותו תקינה !

קרא עוד

גמילה ממוצץ

הורים רבים פונים אלי בשאלה : "מהי גמילה נכונה?" על מנת לענות על השאלה הזו, אפתח ואומר כי אין נכון/לא נכון. יש דעות שונות, זרמי חינוך שונים ובסופו של עניין, כל משפחה עושה מה שמתאים לה. מה שנכון לה. כעת, משהבהרתי את העניין, אפרוס בפניכם משנתי, המבוססת בעיקר על התיאוריה האדלריאנית .

קרא עוד

גמילה מטיטול | גמילה מחיתולים | נעמי גלילי

גמילה מטיטול | גמילה מחיתולים | נעמי גלילי

לקראת תום קבוצת הורים שאלה אותי אחת האמהות מה הקשר בין תהליך גמילה מחיתולים לנושאים שנלמדו בקורס? את התשובה שנתתי לה החלטתי לעלות על הכתב כדי שהורים נוספים יוכלו להבין עד כמה הנושאים הנלמדים בקבוצת הורים על פי שיטת אדלר חשובים רלוונטיים ומשמשים כארגז כלים כמעט בכל נושא שעולה בבית.

קרא עוד