שיתוף של חופש גדול

שיתוף של חופש גדול


אז הוא כבר כאן, ולא משנה כמה נקטר... יש כמה דברים שאפשר לעשות כדי שיהיה מעט יותר קל.
עם ילדי גיל רך -בית ספר : 1. קייטנות,קייטנות,קייטנות!!!! הורים יקרים, חודשיים הם הרבה יותר מדי זמן עבוג ילדים בגילאים הללו לבלות ללא מסגרת. ילדים זקוקים לסדר יום. קיטנות קיץ במסגרות בהם הם רגילים להיות, יכולות לשרת את המטרה.
2. גם הקייטנה נגמרת...זה נכון, לימים אלו יש להיערך כבר עכשיו! זה הזמן להדפיס כת הטבלאות רצ"ב, לשהת עם ההורה השותף ולתכנן יחד את האפשרויות לימי החופשה הבאים. זה הסמן לשריין סבתות/ימי חופזה מהעבודה/דודים במקומות שונים בארץ/זוגות צעירים שמחפשים סיבות להתעורר בבוקר וכו'...
ועכשיו, אחרי שישבתם יחד כמו שני בוגרים, זה הזמן להזמין את הילדים לשיחה משפחתית, ולשתף אותם בתוכניות. אפשרו להם כמה משבצות פנויות, בימים בהם יבלו אתכם בבית, עשו איתם יום כיף (יום אפייה, תערוכת ציורים ביתית, יום פיצה, יום קולנוע וכדו')
3. היו גמישים. בחופשת הקיץ ילדים יכולים לצאת מהשגרה: לישון מאוחר יותר, לצפות קצת יותר בטלויזיה... היציאה מהשגרה חשובה ומבורכת. דאגו לתווך להם את זה, להסביר שלקראת היציאה לחופש תאפשרו גמישות ב.... ושתחזרו לשעות רגילות לקראת החזרה לשגרה.
4. הכינו אותם לסיום החופשה בכך שתסמנו כמה ימי סדר, נקיון, היערכות וחזרה לשגרה. דאגו להחזיג לישון בזמנים נורמאליים כשבוע לפני תחילת שנת הלימודים
5. רכישת ציוד בית ספר, היערכות לקקאת שנה"ל- חשוב שייעשה עם הילדים. השתתפותם בתהליך חשובה מאוד. צרפו אותם אליכם ליום רכישת הציוד. ערכו איתם תיאום בקשות לפני שתצאו מהבית. קחו רשימה מסודרת והיצמדו לרשימה. הסבירו להם את החוקים לפני שתצאו. עטיפת הספרים והמחברות, תיעשה עם הילדים. כמו גם הכנת הילקוט. שבו לידם והכניסו ידיים מתחת לישבן שלכם. כן. ממש ככה. ועכשיי עודגו אותם בקול, כוונו אותם בסבלנות, אבל בשום אופן אל תעשו במקומם.
מה עושים עם מתבגרים בחופש?!
1. קודם עוצרים. עכשיו לוקחים נשימה עמוקה. ועכשיו עוצמים עיניים. עוד נשימה. ונשיפה. ועוד אחת
2. ועכשיו, דמיינו את עצמכם מתבגרים. יש ? מתחילים להיזכר איך רציתם רק לישון? רק להתבטל? רק לים/לבריכה/טלויזיה...? זוכרים איך רק חיכיתם שההורים שלכם יצאו לעבודה כדי שתוכלו להתבטל בשקט? יופי. עכשיו הילדים שלכם שם. בדיוק שם. לא רוצים שיעורים פרטיים, לא חזרות על חומרים, רק שתעזבו אותם בשקט. עם הרבה אוכל ובשקט.
3. קבעו איתם שיחה שתסדיר את איך שאתם רואים את החופש, את סדר היום. זכותכם המלאה, ואפילי חובתכם לדרוש שיבעו מטלת בית אחת לפחות לפני שהם יוצאים מהבית.
4. קבעו כמה פעמים בשבוע אתם מוכנים שהם ייצאו, היו גמישים והודיעו מראש ששיחה נוספת תתקיים בעוד שבוע בדיוק. שיחה בה החוזה בינכם עלול להשתנות, בהתאמה לאופן בו הם מילאו אותו בשבוע הראשון.
5. זכותכם לדרוש זמינות בנייד כחלק מתנאי החוזה.
6. קבעו מראש סכום דמי כיס שבועיים, עשו יחד צפי של הוצאות. גם אם הפרוטה מצויה בידכם, זה הזמן להפסיק להתלונן שהם לא מעריכים, וללמד אותם איל בדיוק עושים את זה.
7. עודדו אותם למצוא עבודה. אל תמצאו אותה עבורם. אלו הצעדים הראשונים שלהם בחייהם הבוגאים, אפשרו להם לעשות אותם בעצמם תוך עידוד שלכם ושיקוף של היכולות. התעניינו בהם, אם הם פנויים להקשיב, הציעו להם הצעות. אבל בעיקר האמינו בהם. האמינו שהם מסוגלים , והם יצליחו!
8. שעות שינה וערות - זה הזמן לגלות גמישות, ולכוון התנהגות. הם יכולים להשאר ערים, זה עדיין לא אןמר שהם יכולים לאכול כל הלילה ולהשאיר את המטבח בבוקר כמו אחרי פריצה...
9. קבעו איתם "יום בריאות", יום ביקור בעבודה שלכם. כשאתם במיטבכם והם בריאים. חשוב שיהיו מעורבים, עד כמה ואם אפשר.
10. וותרו על חוקים/גבולות/הוראות פקודות שאינכם יכולים לאכוף בכל מקרה כיוון שאתם בעבודה. הימנעו מליצור מצב בו הם נדחקים לפינה ומשקרים אתכם.
חופשה נעימה!!!!