האח הגדול - פרק 4

האח הגדול - פרק 4

שמס ח'ביבתי, 

הבית סער ובער בשבוע החולף סביב הקמת הממשל-אח. ברוב קולות נבחרה שמס לכהן כראשת ממשלה. אני מוכרחה לאמר שכשהיא נאמה לאומה את נאומה הראשון, עברה בי צמרמורת:"לראשונה, ראשת ממשלה אישה-ערבייה". זה בהחלט היה שחר של יום חדש. 

ועם זאת, לא יהיה זה פוסט פוליטי. אלא מילים מלב אל לב סביב אמון ואי אמון באדם. המון דובר על המשימה הזו. פרק שלם הוקדש לכך בשידור המרכזי. אני צפיתי לסירוגין בערוץ 26, ופספסתי את הרגעים בהם ניתנה המשימה עצמה. כן ראיתי את מה שקרה סביב החלטות הממשלה. כן ראיתי את שמס מבטיחה ועושה ככל יכולתה לקיים ולעשות את המיטב עבור דיירי הבית, ולא הבנתי למה הם כל כך כועסים עליה. גם אחרי שראיתי את הפרק המלא, לצערי נשארתי בחוסר הבנה מוחלט. ואולי בעצם, היה לי קשה לקבל את הזעם שלהם כלפיה. את שמס הבנתי. התחברתי באופן הכי עמוק לפגיעה האישית שהיא הרגישה. פגיעה באמון :"הבטחתי שאעשה את המיטב עבורכם! מדוע הפלתם את הממשלה בראשותי? איך לא הבנתם שאני בטובתכם??? מדוע לא האמנתם בי?" 

הפגיעה שלה היתה כל כך קשה, היא הסתובבה יומיים בעיניים נפוחות מבכי. מביטה בדיירים כלא מאמינה. 

הבית הזה הוא סיר לחץ. אני לא שופטת או מבקרת התנהגויות או בחירות, פשוט כי אין חוויה שיכולה להשתוות לשהייה בבית סגור ללא הסחות דעת או גירויים חיצוניים. עבודה 24/7 סביב תקשורת ומערכות יחסים. אם להשוות למציאות, אולי כשנמצאים עמוק ממש בתוך בעיה/דילמה עד כדי קהות חושים ועיוורון סביבתי. מכירים את זה שאתם כל כך שקועים בבעיה, שאם רק הייתם עוצרים לרגע ומתרחקים כמה מטרים לאחור, הפרספקטיבה היתה יכולה בקלות להשתנות והבעיה להיפתר. 

שמס עומדת להדחה בזכות התגובה שלה. בשל הכעס הגדול שליווה אותה בזמן שהפכה להיות אזרחית בממשל-אח. כעס שהיא גייסה לאחר שנפגעה כל כך. כי זה טבעו של כל בן אנוש. כשאנחנו נפגעים, אנחנו מגייסים כעס שיעזור לנו להתמודד עם הפגיעה. אין זו קריאה להשאירה או להדיחה. זוהי קריאה שלי אליכם להבנה. הבנת המנגנון האנושי, והזמנה ליציאה מהמעגליות : פגיעה-כאב-כעס-פגיעה-כאב-כעס

כי כאלה אנחנו, נפגעים ומיד פוגעים חזרה. זה אינסטינקט. אלא אם אנחנו בוחרים אחרת. ואפשר לבחור אחרת. אני שומעת חא מעט אנשים אומרים :"זו בחירה שלך להיפגע". אז לא! בואו נעשה רגע סדר. אין בחירה כזו. אנחנו נפגעים נ ק ו ד ה. יש לנו בחירה איך להגיב. יש בידינו האפשרות לעצור ולהגיב אחרת.

סופ"ש של חמלה לכם

נעמי