שיתוף של שבת 29.12.17

שיתוף של שבת 29.12.17

אם יש לכם בפייס חברים עם ילדים קטנים, בטוח נתקלתם בפוסט הבא :"שינה זה לחלשים" ותמונה עם עיניים עייפות אבל חיוך מרוח על הפנים. אז לא. שינה שזה לא לחלשים. שינה זה להורים עייפים. ממש עייפים. 

אז מאיזה גיל ניתן להרגיל ילדים לשינה רציפה ואיך עושים את זה ? כל זה במדריך המלא שלי לשינה טובה. ולא, אני לא מתקמצנת על המידע. מחלקת לכם אותו בחיני חינם. בכל שבוע פרק הדרכה אחד המתייחס לשינה טובה ורציפה. 

יש לכם שאלות ? אתם מוזמנים לכתוב לי, מעוניינים בייעוץ ? מעוניינים לקבל את לייב שינה ? מעוניינים לעלות לשידור בלייב השינה הבא ? כבר מזמינה אתכם בתאריך 21.1.2018 . לתזכורת.

יוצאים לדרך, מוכנים ?

 

פרק ראשון – מאיזה גיל ניתן להרגיל ילדים לשינה רציפה ואיך ?

בעקרון, מגיל חצי שנה, ילד יכול לישון שינה רציפה. אולי אפילו קודם. כל זה תלוי בהרגלי השינה שהענקנו לו עד כה. אז אם אתם הורים לתינוקות רכים שרק נולדו, אני מזמינה אתכם לפעול לפי השלבים הבאים :

 

1. כחצי שעה לפני ארוחת הערב, הכינו לתינוק אמבטיה נעימה. קלחו אותו, פנקו אותו בעיסוי מרגיע אחרי האמבט בחדר מחומם כהלכה.

 

2. תנו לו לאכול את הארוחה הזו והארוחות אחריה (עד ארוחת הבוקר) בחדר השינה.

 

3. כשהתינוק מסיים את הארוחה ומשחרר גרעפס, נשקו, ברכו ב"לילה טוב" והשכיבו אותו במיטתו לישון.

 

סביבת השינה מאוד חשובה לילדים. כבר מהגיל הרך ניתן להרגיל ילדים לשינה ארוכה יותר בלילה כשמארגנים את סביבת השינה כהלכה. כאשר מפרידים בין האכלה בלילה להאכלה ביום. 

הקפידו על טקס שינה קבוע כבר מעכשיו. טקס שינה טוב הוא טקס שיש בו מגע, אינטימיות, מילים קבועות ואופטימיות. טקס שחוזר על עצמו בכל לילה מחדש ומתעדכן עם הגיל וההתפתחות של הילד. 

כשהתינוק מתעורר להאכלה נוספת, אין צורך לחזור על הטקס או לדבר שם. זכרו כי התעוררות של תינוק היא צורך פיזיולוגי, לא פסיכולוגי. מה שמעיר אותו כרגע זה הרעב. תנו לו לאכול והשכיבו חזרה לישון.

גזים, שיניים ואיך זה מסתדר עם שינה בלילה ?!

התינוק שלכם כרגע בהסתגלות. הסתגלות אליכם, לעולם שבחוץ, למזג האויר, לקולות, למראות, לרגשות, לריחות לטעמים. כל החושים שלו בהסתגלות. וזה לוקח זמן. 

תינוק רגוע , בעל מזג נוח, ייוולד להורים כאלה. הורה רגוע, ישרה נינוחות בעוד שהורה עצבני ולחוץ יעביר אותות מצוקה לתינוק. איך להירגע ? איך לעזור לי לעזור לתינוק להירגע ?

 

1. אמרו לעצמכם בקול רם 3 פעמים ביום (לפחות) שאתם הורים מספיק טובים

 

2.המשיכו והוסיפו שאתם עושים כמיטב יכולתכם בכל רגע נתון

 

3.כשהתינוק בוכה או לפתע צווח מכאבים, אמצו אותו אליכם, ולחשו לו באוזן :"זה כואב, אני מבין/ה, זה באמת כואב... " "זה בסדר לבכות" "זה באמת כואב" "עוד מעט זה יעבור" "זה גל של כאב וזה יעבור" . משפטים מהסוג הזה, הם הקשבה אמפאטית. אולי התינוק שלכם כרגע עוד לא מבין עד הסוף את המלל, אבל הוא ירגיש את הטון. ואתם , אתם תירגעו. ודופק הלב יירד, ואתם תפסיקו להזיע, והתינוק שלכם יירגע. וכשזה קורה, השכיבו אותו בחזרה במיטה. אל תשכיבו אותו אתכם. אל תשנו איתו יחד באותה מיטה.

 

4. כאבי שיניים הם כאבי תופת. ההבנה הזו בלבד מספיקה כדי להרגיע הורים לחוצים מעוצמות של בכי וצווחות. לא. לא צריך בית חולים. צריך לעזור לתינוק להתמודד עם הכאב הבלתי נסבל הזה. אם ניפול יחד איתו לתחושה של לחץ וחוסר אונים , לא נוכל להרגיע אותו. ניתן להשתמש במשחות מאלחשות למיניהן, אולי אפילו במשהו טבעי להקל על הכאב והרבה אבל הרבה אמפאטיה. ושוב, כשהוא נרגע, להחזיר למיטה. 

 

בהצלחה ,

נעמי גלילי