שיתוף של שבת 16/06/16

שיתוף של שבת 16/06/16


 מתבגרים מתבגרים מתבגרים...

השבוע התכוננתי להרצאה למתבגרים המסיימים יסודי ועוברים לחטיבה. כחלק מההרצאה , בחרתי לעשות עבודת שטח עם המתבגרים בסדנה שלי, ללמוד מהם . להבין מהשטח מה הם באמת רוצים/צריכים מאיתנו – המבוגרים – בחייהם ? לשמוע על החששות האמיתיים שלהם מהמעבר ועוד יותר עניין אותי – איך צלחו אותם. המפגש היה לא פחות ממרתק. הסיפורים האישיים שלהם כל כך נגעו לליבי, ועוד יותר, שמחתי על דרכי החשיבה שלהם. כמה חוכמה, כמה כוחות . בכלל, בעבודה שלי עם הקבוצה הזו, אני בכל פעם מופתעת מחדש. כזו קבוצה מיוחדת של חבר'ה בגילאים שבין 12-15, בנים ובנות. יושבים יחדיו. מנתקים עצמם מהנייד לשעתיים שלמות (חוץ מהפסקה של 10 דק' באמצע בה הם מנשנשים חטיפים /מאפים/שאר מיני שטויות ... זה הרעיון שלהם לכיבוד...) ומדברים את עצמם. מגלגלים בחדר שיחה שנעה מאחד לאחר בקצב מסחרר, משתמשים בשפה רגשית, מגיעים עם רצון לדבר. עם רצון אמיתי שמישהו יקשיב להם. ללא שיפוט/ביקורת/הטפות מוסר...

במפגש הראשון, הצעתי נושאים למפגשים הקרובים. נערכה הצבעה סמויה על הנושאים שידוברו במפגשים, נכתבו שאלות לנושאים הנבחרים ובסיום המפגש התחייבתי לתוכנית מסודרת בהתאמה לצרכים שיעלו. כשחזרתי הביתה, מיותר לציין שהדבר הראשון שעשיתי( אחרי שהשלכתי את העקבים בכניסה לבית ) היה לפתוח את התיק ולקרוא את משאלות ליבם. כמה הופתעתי שהנושא שחשבתי שאולי יעלה ואם כבר אז באחד המקומות האחרונים היה הנושא : יחסים עם ההורים.

מדוע הופתעתי ? כי כשמגיעים מתבגרים לסדנה בשעות הערב, והוריהם לא נוכחים, וניתנת להם האפשרות לדבר על מגוון לא מבוטל של נושאים, הייתי חושבת שמהיחסים עם ההורים הם מתכוונים לברוח... אם אפשר וניתן להם פתח מילוט....

מבחירה שלהם לגמרי, הנושא שקיבל את מירב הקולות היה – יחסים עם ההורים. קרוב ל 20 שאלות בנושא, כשמהם עולה קול חלק חד וברור – אנחנו מאוד מעוניינים ביחסים אתכם.

מובן שהנושא החם הבא היה  : סקס, סמים ואלכוהול , ומיד אחריו  : היחסים שבינו ובינה . וכך הלאה הם דרגו את הנושאים ושאלו שאלות . כל כך ריגשו אותי בשאלות שלהם, שבזמן שקראתי הרגשתי מחנק בגרון. נכון, מי שמכיר אותי, יודע, שאני בוכה באותה מהירות שאני צוחקת – וזו מהירות שיא... ובכל זאת. 14 מתבגרים, שלא מכירים האחד את האחר כמעט, מגיעים ושואלים שאלות כמו  (כדי לשמור על פרטיותם, אני לא מצוטטת , אלא את רוח הדברים ): איך אמא שלי תבין שאני רוצה להיות מה שאני רוצה ולא מה שהיא רוצה? איך אני ייודע שהחברה שלי ואני זו אהבת אמת ? איך אני יכולה להשאר מיוחדת ובכל זאת שיהיו לי חברים ? באיזה גיל "מומלץ"  להתחיל לעשות סקס ? (המרכאות הן שלי...) איך ההורים שלי יבינו כשאני לא יכול לדבר איתם אני פשוט לא יכול לדבר איתם ? יש משקאות שהם לא משכרים ? איך אני גורם להורים שלי להפסיק "לחפור"? איך ההורים שלי יכולים לסמוך עלי ? איך אני יכול לגרום לידידה שלי להיות חברה שלי ?

יש שיאמרו שהם "מקטרים" , שאנחנו רק רוצים בטובתם , שאנחנו באים ושואלים והם מתלוננים שאנחנו "חופרים".... מבינה את הטענות. רואה את מה שמעבר. מהי תלונה אם לא בקשה שלא נוסחה היטב ?

זה המסע שלי איתם. להפוך תלונה לבקשה, להעניק מידע מגובה העיניים, להביט בהם נוכחה ולראות את מה שמעבר למילים.

ובעוד שבוע בערך, ההרצאה שלי. מול 80 מתבגרים, שעוברים מהיסודי לחטיבה. אני רוצה להודות לכם, קבוצת מתבגרים מדהימה שלי, על הזכות שאתם מעניקים לי בכל שבוע בדיונים ועל העזרה עם גיבוש ההרצאה שלי.

סדנת מתבגרים, זו לא הפעם הראשונה או השנייה שלי.

בחיי שאני צריכה לעשות את זה יותר....

בחיי שאני מתכוונת לעשות את זה יותר....

 

שבת נפלאה לכם