נעמי גלי לי

נעמי גלי לי והפעם מה עושים שהילד/ה מסרבים לישון לבד


היי נעמי,

אני בכל ערב מקדישה לבתי טקס שינה הכולל סיפור, שיר ו"נעימים" עד שהיא נרדמת. ובכל זאת, בכל לילה מחדש , היא עוברת אלינו למיטה באמצע הלילה. מה אני עושה לא בסדר ? בעלי ואני כבר לא יכולים לישון שינת לילה רצופה. הגיעו מים עד נפש !

 

יהודית, הוד השרון

 

היי יהודית,

תודה על פנייתך, זה בהחלט הזמן לאמן את ביתך בשינת לילה רצופה. ולמה הכוונה ? בני אדם עושים שינוי בהתנהגותם רק כאשר מגיעים לנו , כמו שכתבת, "מים עד נפש".

את בהחלט עושה הכל בסדר, מקדישה זמן איכות במיטה בטקס שינה קבוע, ומרגיעה את ביתך עד כדי הירדמות.

על מנת שתביני את טעותך, אספר לך בכמה מילים על שינה באופן כללי. כולנו , מבוגרים וילדים, מתעוררים 7 פעמים בלילה. כל עוד הסביבה בה נרדמנו היא  אותה סביבה , נחזור לישון ולא נתעורר התעוררות מלאה. אנחנו, המבוגרים, מתעוררים התעוררות קלה – מסדרים את השמיכה, מסתובבים לצד השני, מסדרים את הכר וחוזרים לישון. ילדים –אותו דבר. הענין אצלך הוא שאת מרדימה את ביתך בליטופים. וכשזו מתעוררת באמצע הלילה באחת מ 7 הפעמים הללו, היא מצפה לראותך מלטפת אותה . מאחר ואינך בסביבה, היא באה אלייך.

הגיע הזמן לשנות במעט את טקס השינה. תוכלי לקצר את הליטופים – לתחום אותם במסגרת של זמן (אלטף אותך 5 דק'), ולאפשר לביתך להירדם בעצמה. השינוי לא יהיה פשוט עבורה, וייתכן שהיא תקרא לך לחזור /תבכה/תצא מהמיטה – היי מוכנה לשלל התנהגויות ... תפקידכם להחזירה למיטה ולחזור על אותו משפט בכל פעם : "אנחנו סומכים עלייך שאת יכולה להירדם לבד", "עכשיו לילה הולכים לישון" . חזרו על המשפט פעם אחת בכל יציאה שלה מהמיטה ואל תמשיכו לדבר שם.

המסר שיעבור יהיה חד וברור – את יכולה להירדם לבד.

לידיעתך, ילד שיודע להירדם לבד , הוא ילד שיודע להרגיע את עצמו. בכך שאת מאפשרת לה להתגבר על הקושי בהירדמות, היא גם תחוש תחושת מסוגלות וכיולת ואלו יתרמו בעתיד לבטחונה העצמי.

 

בהצלחה !

נעמי.