שהילד שואל על מין

איזו מין שאלה ..


מהקליניקה בה הגיעו זוג הורים למתבגר בן 13 שזמני המקלחת שלו פתאום הפכו להיות ארוכים במיוחד, דרך בת של חברה בת 17 שבקשה מאמא שלה ללכת איתה לרופא נשים (והחברה שלי על סף התמוטטות), עובר בידיד של הבת שלי שהחליט לצאת מהארון בפני הוריו....אבל השיא היה בשישי האחרון, בסביבות השעה 23.00 בלילה. 
אז סיפור שהיה כך היה, אותו קרוב, אקרא לו א' (ולא מבית הנשיא), הוא אבא לשלושה ילדים, אחד הבנים בן 11. הבן מגיע אליו בערב שבת כשאותו א' יקר מעוך לו בכיף על הספה -אחרי שבוע של טירוף של עבודה, וארוחת שישי טובה ושואל – אבא , אפשר לשאול שאלה? א' נמתח על כורסתו : כן? הילד – אבא, מה זה שפיך ? א' – מיותר לציין, מיובש – מחוויר על הספה. אשתו – עושה עצמה לא שומעת ולוקחת את האחות בת ה 7 לחדר לסרק את הבובות של אנה ואלזה .
א' , מושך זמן – מפחד לתת יותר מדי מידע ומשיב – "למה אתה מתכוון ?" הבן עונה – "שמעתי שהחברים שלי מדברים על זה והם אומרים שזה יוצא להם אחרי ש... נו אתה יודע אבא..." 
א' (בשלב הזה אחרי מיני התקף לב וקוצר נשימה יחד, מחליף צבעים על כך שהבן שלו בכלל יודע כל כך הרבה ....) אוסף את עצמו , ומסביר בדרך הכי ברורה שהוא יכול , מסביר לו כמה שזה טבעי ושזה הגיל, ושעושים את זה במקומות פרטיים ומשתמש במילים כמו זרע, שפיכה והתפתחות. ואני , מעבר לקו, נפעמת ממנו. איזה אבא. כל הכבוד. מה עזר לך שם לאזור אומץ ולענות ? אני שואלת, איזה כיף של שיח . אז מה בעצם אתה צריך ממני ? נשמע לי שעשית את זה כמו שצריך. נשמע שהבן שלך מרגיש איתך בנוח, סומך עליך, שיש לכם תקשורת פתוחה בבית . איך אני יכולה לעזור ? 
"תגידי נעמי"הוא שואל," את חושבת שהייתי צריך להדריך אותו להשתמש בשמפו או שילמד לבד "? 

"פשוט , כי זה שורף...." אני כל כך צחקתי והדבר היחידי שרציתי לעשות באותו רגע זה לחבק אותו ! על הכנות, הרגישות, הפתיחות, האכפתיות ובעיקר על כל האהבה והאומץ לענות לו ולשאול אותי...
מה עניתי ? שאני חושבת שהוא יכול להיות גאה בעצמו על התגובה להתקלה הזו...שאם בתחושה שלו הילד קיבל מענה על השאלה ששאל , זה מספיק . אם הוא כבר מדבר על כך עם חבריו, אני מניחה שהם כבר ישתפו אותו גם בחוויה הזו... ובמידה וירגיש צורך בעזרה נוספת, אין לי ספק שיבוא אליו. 
הורים יקרים, מין זו לא מילה גסה. המתבגרים שלכם הם המתבגרים שאתם הייתם. היו שם בשבילם, שיח פתוח היום ומקום לשאלות יכול להשפיע על מערכת היחסים שלכם לטווח הרחוק. היחס שלכם למין ולשיח סביבו ישפיע על יחסם של הילדים שלכם למין מאוחר יותר. כי חינוך מתחיל עכשיו נעמי.

 בפרקים הקודמים של הבלוג של נעמי גלילי