גיל שנתיים הנורא

גיל שנתיים הנורא

 

גם אצלכם בבית יש תחושה שאיבדתם "שליטה" ? שהתינוק המתוק והפרטי שלכם שעד עכשיו שיתף פעולה וזרם אתכם, הפך פתאום להיות סרבן, עקשן ומרדן ?

מזל טוב ! הילד שלכם מתפתח, והתפתחותו תקינה !


גיל שנתיים האיום

גיל שנתיים נחשב לגיל ההתבגרות הראשון של ילדים. בספרות המקצועית הוא נקרא, בין היתר, גיל המרד הראשון, גיל שנתיים האיום והוא אכן יכול להרגיש כך.

 אז עברנו וצלחנו איתו את שלבי הגדילה הראשונים: גזים, שיניים, זחילה, הליכה ועוד... וחשבנו לרגע, שהנה,  הבנו את ה"פרינציפ",  וחשבנו לתומנו שאנחנו כבר ממש שולטים במצב ומבינים איך להתנהל, ואז פתאום, התינוק המתוק , הופך להיות "רודן קטן" שמסרב להכל : לצחצח, להתקלח, לאכול, ללכת, לחזור, לאסוף, לשחק, ועוד ועוד ועוד.... לפעמים זה מרגיש כאילו הקטנצ'יק התעורר הבוקר חדור משימה : היום אני מסרב ל.... ה כ ל !

קחו נשימה, הורים יקרים, זה השלב ההתפתחותית בו הילד שלכם מגבש אישיות, ומתחיל ליצור נפרדות מכם.

גיל שנתיים הנורא - מה זה אומר ?

גיל שנתיים הוא הגיל בו התינוק שלכם הופך לילד. לשלב זה חשיבות רבה בחיי הילד. הוא לומד לראשונה בחייו שהוא יחיד נפרד מכם. הוא מתחיל להבין שיש לו צרכים/רצונות/תשוקות ומאוויים משל עצמו, ושהם בעיקר שונים משלכם. הוא מתחיל להתנסות בהבנה/תחושה שבחדר אחד, יכולים להתקיים שני בני אדם עם רצונות שונים. הוא מתחיל להיות מודע ליכולותיו ומביע עניין ורצון להתנסות בפעולות יומיומיות שונות בעצמו. הוא רוצה להיות מקבל ההחלטות העיקרי בבית, ומביע זעמו כאשר אין "סרים" למרותו. 

משבר גיל שנתיים, איך זה נראה ?

בפועל, אנחנו עומדים מול ילד שבעקרון רוצה לעשות הכל לבד, בזמן שלו, בקצב שלו, ובעיקר בניגוד לרצוננו. הוא מסרב כמעט לכל בקשה, לפעמים בלי סיבה נראית לעין, זועם ומתפרץ כאשר דברים אינם מסתדרים לפי ראות עיניו או רצונו.

גיל שנתיים הנורא מכל

גיל זה, זכה בפי הורים רבים גם לכינוי זה בשל התפרצויות הזעם המאפיינות אותו והן מנת חלקו של כל פעוט בגיל שנתיים. התפרצויות אלה, יכולות להיות מלוות ב : בבכי, צעקות, השטחות על הרצפה, השלכת חפצים, חבטות ועד להשתנקויות, איבוד נשימה, הקאה ועוד. ילדים הם מאוד יצירתיים, כל ילד יתנסה בחלק מן התגובות הללו או בכולן. במה זה תלוי ? בתגובה שלנו להתפרצות הזעם שלהם.

תפקיד ההורים בגיל שנתיים

1.      להיות מודעים – מודעות מרגיעה. כשאנחנו מודעים לכך שזהו שלב התפתחותי החיוני להתפתחותו התקינה של הילד שלנו ולגיבוש אישיותו, אנחנו לא נבהלים כשזה מגיע לפתחינו.

2.      לאסוף ידע – ידע הוא כוח. קריאת מאמרים בנושא התפתחות ילדים בגיל שנתיים תעזור לנו כהורים להבין לעומק את ההתנהגות, ועוד יותר מכך, להגיב לה בדרך שתקדם את הילד לעצמאות והתפתחות ולא לתלות. בנוסף, ניתן להשתתף בסדנאות הורים שונות, בהן תוכלו לקבל מענה אנושי וכלים פרקטיים להתמודדות עם הגיל.                         

3.      לגבש "אני מאמין" הורי-זוגי – זה הזמן בו נייצר שיח הורי-זוגי בו נדון בנושא גבולות וערכים. זה הזמן להתחיל לשים גבולות בבית, באופן כזה המכבד את הילד שלכם , תואם את גילו והתפתחותו, ולא פחות חשוב – המכבד את עצמכם כהורים ואת בני הזוג שלכם כשותפים שווים לחינוך. לקריאה מעמיקה וטיפים נוספים בנושא, לחץ כאן ( גבולות – ארגז כלים להורים).

 

לסיכום, חשוב שנזכור, שזו תקופה שבה הפעוט בונה את הביטחון ואת הזהות שלו, וחשוב לאפשר לו לעשות זאת. לכן נסו לאפשר לו להרגיש שהוא עצמאי, שהוא יכול להחליט על דברים ושיש לו כוח ויכולת. ובמקביל, גבשו והבהירו לעצמכם ולו את הגבולות .

 

 

ככל שהבן או הבת שלכם יתנסו יותר בדברים וירגישו חזקים, כך יפחת הצורך שלהם להוכיח נפרדוּת וכוח, ההתנהגות תתמתן, וגיל שנתיים יהיה פחות נורא.

מאמרים